Online :
1
Bugün :
0
Toplam :
173483

Üçüncü Vefat Yıl Dönümünde MUAMMER BEY-II

Cilt:7, Sayı:32

Merhum Muammer Tolasa ile ilgili yazıların büyük bir bölümünü geçen sayımızda vermiştik. Bu sayımızda da geçen sayıda neşredemedi­ğimiz yazı ve resimleri vermeye devam ediyoruz.
Günümüzde çektiğimiz sıkıntılardan birisi, belki de en önemlisi, topluma ve gençlere örnek gösterilecek, Muammer Bey gibi çok yönlü, aydın ve önder insanlar yetiştiremeyişimizdir. Her geçen gün böyle insanların sayısı azaldığı gibi, maalesef yerlerine yenilerini de yetiştire­miyoruz.
Muammer Bey, meslek olarak askerliği seçmişti. Ama o, şairliği yanında derin bir mûsikî bilgi ve kültürüne de sahipti. Tasavvufun ge­liştirdiği olgunluk onu yüceltiyordu. Yazılarından da anlaşılacağı üze­re, aynı olgunluğu ve tasavvufî kültürü çocuklarında da görüyoruz.
Muammer Bey, gerçekten aydın bir kişiliğe sahipti. Onun bu kadar güzel vasıfları üzerinde toplaması, merhumun toplum tarafından sevi­lip sayılmasına sebep olmuştu.
Muammer Bey, aileden kalan mütevazı serveti ve ömür boyu yaptığı tasarruf­ları, hayır işlerinde kullandı. Malda mülkte, şan ve şöhret­te gözü yoktu. Seydişehir’de yaptırdığı okul ve sağlık oca­ğı bunun açık delili idi.
O, iyi bir aile babası, ve­falı sadık bir dost ve örnek bir insan olarak hatıralarda yaşamaya devam edecek. Onun güler yüzlü, sevecen hâlini kim unutabilir? Onu gerçekten arıyor ve özlüyo­ruz.
O, kubbede hoş bir sâdâ bırakarak gitti.
“Kubbede hoş bir sada bırakanlara ne mutlu” diyo­ruz.
 
Telif Hakkı. Mehmet Ali UZ © 2007. Tüm Hakları Saklıdır.
Bilgi Rehber