Online :
1
Bugün :
44
Toplam :
173483

Üçüncü Vefat Yıldönümünde MUAMMER BEY

Cilt:7, Sayı:31

23 Eylül 2007, Albay Muammer Tolasa Beyin üçüncü vefat yıldönümü idi. Geçen yıllardan beri hakkında çıkarmaya düşündüğümüz özel sayıyı bu yıl, ramazan dolayısıyla 23 eylülde çıkaramamıştık. Kısmet bu günmüş.
Hafızamı zorluyorum bu gönül adamını, bu değerli örnek insanı, ilk defa ne zaman, nerede ve nasıl tanıdığımı bir türlü çıkaramıyorum. Demek ki onunla tanışıklığımız çok eskilere dayanıyor.
Kardeşi, genç yaşta kaybettiğimiz sınıf arkadaşımız Harun Tolasa vası­tasıyla onu önce öğrencilik yıllarımızda gıyaben, daha sonra da çeşitli vesi­lelerle vicahen tanıdık. Muammer Bey emekli olup Konya’ya yerleştikten sonra dostluğumuz pekişti. Üzüm salkımlarını arıların tasallutundan koru­mayı ondan öğrenmiştim. Bu arada ailenin bazı davalarında onlara yardımcı oldum. Muammer Bey, zaman zaman da bazı hukukî meselelerde istişare için büroma uğrardı. Tatlı sohbetlerde bulunurduk. İrfan sahibi, hoş sohbet, müstesna insanlardan birisi idi.
Yıllar önceki bir gece sohbetini, mûsikî ziyafetini, hiç unutamıyorum. Harun Beyin yeni profesör olduğu günlerde idi. Henüz Konya’da göreve başlamamıştı. Sık sık İzmir’i gidip geliyordu. Bu arada Konya’da birkaç gün kaldığı da oluyordu. Konya’ya böyle bir gelişinde arkadaşlarımızdan Recep Hicranlı’nın evinde bir akşam oturmuştuk. Üç kardeş o gece geç vakitlere kadar bize mükemmel bir Kur’an ve mûsikî ziyafeti lütfetmişti. Harun Bey yumuşak, ipek gibi bir sese, ortanca kardeşleri Lütfi Bey Davûdî bir sese malikti. Muammer Bey ise ikisi arasında tatlı ve insanı büyüleyen bir sese sahipti.
Muammer Bey gibi gönül adamları, örnek insanlar asla unutulmamalı diye düşünürüm. Zira toplumu ayakta tutan ve onlara yön veren böyle güzel insanlardır. İşte biz Akademik Sayfalar’la bunu yapmaya çalışıyoruz. Mu­ammer Beyin yakınları ve sevenleri ile birlikte elinizdeki bu özel sayıyı ha­zırladık. Yedi yıldan beri yayımını sürdürdüğümüz Akademik Sayfalar’ımızda buna benzer pek çok özel sayı çıkarmışız. Keşke bunları biraz daha genişle­terek kitaplaştırabilsek. Daha büyük hizmette bulunmuş olacağımızı düşü­nüyorum.
Geleceğe bırakacağımız bu belgeselin resimlerle takviye edilmesini arzu ediyordum. Tahminimin üzerinde güzel ve anlamlı resimler geldi. Gayretle­rinden dolayı başta Hüzeyme Yeşim Koçak Hanımefendi olmak üzere, Mu­ammer Beyin kızları ve yakınlarına şükran borçlu olduğumu ifade etmek is­tiyorum.
Merhumu o kadar güzel anlatmışlar ki, lâfı uzatmadan okuyucularımı­zı Muammer Beyin yakınları ve dostları ile baş başa bırakmak istiyor, mer­humu rahmet ve minnetle anıyor, makamı cennet olsun diyorum.
Kalan yazıları gelecek hafta da vermeye devam edeceğiz.
 
Telif Hakkı. Mehmet Ali UZ © 2007. Tüm Hakları Saklıdır.
Bilgi Rehber