Online :
3
Bugün :
26
Toplam :
169285

Av. Özgen Küçükkoner

Geçen cumartesi günü, Konya Aydınlar Ocağı’nın Hekimevi’nde düzenlediği “Özgen Küçükkoner Şükran Günü”ne katıldık. Şükran gününe ilgi büyüktü. Toplantı boyunca dostları ve arkadaşları tarafından güzel konuşmalar yapıldı. Hatıralar tazelendi ve hisli anlar yaşandı.
Önce Özgen Bey’le meslektaştık, sonra hısım olduk. Zaman içerisinde de dostluğumuz ve kardeşliğimiz pekişti. Şimdi de Özgen Bey, Akademik Sayfaları’mızın devamlı yazarlarından…
Onun ahlâk ve karakteri ile ilgili ilk övücü sözleri Mehmet Emiroğlu Ağabeyden dinlemiştim. Merhum kendisini çok severdi. Zaman içerisinde Emiroğlu Ağabeyin ne kadar haklı olduğuna tanık olduk.
Sıradan insanlar, geçimlerini sağlamak için, icra ettikleri meslekleri dışında, ilgilendikleri bir konu olmayabilir. Ama okumuş ve aydın dediğimiz insanların durumu farklıdır. Onlar toplum meseleleri ile ilgilenir, kültür faaliyetlerine katılır, gençliğe ve mensup oldukları topluma birtakım borçları bulunduğunun farkındadırlar. İşte Özgen Küçükkoner dostumuz da mesleğinin ilk yıllarından beri, yazarlığı hiçbir zaman bırakmamış, dedesinin yolunda bir hayrü’l halef olarak kendi yazılarını kitaplaştırması yanında onun eserlerini yeniden bastırmış ve Konya tarihine ve kültürüne büyük hizmetlerde bulunmuştur.
Dedesi M. Muhlis Koner’in iki ciltlik Mesnevî’nin Özü kaynak eserlerden birisi, bunun yeniden topluma kazandırılması büyük hizmet olmuştur.
Yine 1339/1923 yılında yazılan ve dedesinin de yazarları arasında bulunduğu, “Konya ve Rehberi” isimli eser de onun teşvik ve gayretleriyle tarafımızdan Osmanlıcadan yeni harflere çevrilmiş ve bu değerli eser, Konya Aydınlar Ocağı tarafından bastırılarak kültürümüze kazandırılmıştı.
Toplumda vefa duygusu, ihmal edilmemesi gereken güzel duygulardan biridir. Bir edebiyat tarihçimizin de ifade ettiği gibi, bu duygulardan yoksun toplumların gelecekleri tehlikededir. Yetiştirdikleri değerlerine kıymet vermeyen toplumlar yeni değerler yetiştiremediklerinden, milletlerarası camiada değerleri olmaz. Bu sebeple toplumda vefa duygularını yaşatmaya çalışan Konya Aydınlar Ocağı gibi kuruluşlarla Aydınlar Ocağı’nın değerli başkanı gönül dostum, Dr. Mustafa Güçlü Beyle değerli dostumuz gazeteci-yazar İhsan Kayseri Beyi candan kutluyorum.
Bu kaçıncı şükran günü bilemiyorum ama pek çok insana ve kuruluşa güzel örnek oluyorlar. Hizmeti geçen herkesi kutluyorum.
Sevgili Küçükkoner, “Hizmet eden hizmet görür” fehvasınca, ömür boyu hizmetlerinin küçük bir karşılığına tanık oldu. Daha nicelerine diyoruz.
Değerlerini unutturmayıp anan, anılmasına vesile olan insanlar da unutulmaz ve onlar da anılırlar. Ama unutanlar da kısa sürede unutulup giderler.
Değerli dost Özgen Küçükkoner’e eşleri, çocukları ve torunları ile mutluluklar diliyor ve sağlıklı nice uzun ömürler niyaz ediyorum.

Merhaba Gazetesi 05.02.2008

Telif Hakkı. Mehmet Ali UZ © 2007. Tüm Hakları Saklıdır.
Bilgi Rehber