Online :
2
Bugün :
19
Toplam :
169278

Havva Hanım'ın Gamzesi

Hüzeyme Yeşim Koçak Hanımefendi usta, aynı zamanda da velûd ve kültürlü bir yazar. Onun dil zenginliği ve üslûp konusundaki ustalığına bundan önceki kitap tanıtımlarımda temas etmiştim.
O, iki bin yılı başından beri pek çok güzel esere imza attı, köşe yazıları yazdı. İlk eserleriyle bile ödüller aldı. Hikâyeleri yabancı dillere çevrildi.
Sinderalla’nın Papucu, Saklı Değerler, Bırakın Güzeller Konuşsun, Muhabbet Buyursun Gelsin, Bana Gönülden Çalıp Söyle, Bekleyen, Çoban Aşkın Çocuğuydu, Ey Ruh(um) Geldiysen Masaya Vur, isimli ve muhtelif edebî türdeki eserlerinden sonra şimdi de, “Havva Hanım’ın Gamzesi” isimli öykü kitabı elimizde.
Kitap ve yazı başlığı deyip geçmeyin, yazarın ustalığı kitap ve yazı başlığı seçmedeki hassasiyetiyle başlar. Bence başlık muhteva kadar önemlidir. Hüzeyme Yeşim Hanımın kitaplarında olsun, köşe yazılarında olsun seçtiği başlıklar biri birinden güzel ve ilgi çekici. Kitap isimlerini dikkatle inceleyin bunu hemen fark edersiniz.
Dilimizde “Gamze” kelimesi, bayıldığım kelimelerden birisi, kelimede bir asalet, bir harikulâdelik hepsinin üstünde ilâhi bir sanatın ifadesi var. Bir güzelde veya bir çocuktaki gamze dille anlatılabilir mi? Dünyadaki bütün böyle güzellikler karşısında hayranlığımızı sadece, “Hâzâ min fazli Rabbî” den başka bir sözle ifade edebiliyor muyuz?
Eskiler nükte için, “sözün gamzesi” değerlendirmesini yaparlar. Nükte hakkında bir cilt kitap yazılsa, nüktedeki incelik ve güzellik bu kadar veciz bir şekilde ifade edilemez.
Hüzeyme Yeşim Hanım, hep paylaştığımız, idealist bir dünya görüşüne sahip. Hikâyelerini hep hayattan ve yaşanan olaylardan seçiyor. Kendi ifadesiyle hep, “Yaz beni” diyenleri yazıyor. Tepkisini çeken veya beğendiği olaylar onun usta kaleminde, şekilleniveriyor.
Romantik Kitaplar dizisi arasında çıkan, “Havva Hanım’ın Gamzesi” isimli eser, 175 sayfa ve değişik konularda biri birinden güzel, 28 öyküden oluşuyor. Toplum artıkdeğerli yazarımızı tanıyor. Bu sebeple lâfı uzatmanın anlamı yok, en iyisi kitaba ulaşıvermek.
Yazarımızı ve yayınevini candan kutluyor ve daha böyle nice güzel eserlere diyoruz.

Telif Hakkı. Mehmet Ali UZ © 2007. Tüm Hakları Saklıdır.
Bilgi Rehber